Adventný veniec a rastliny v pohanskej tradícií

Adventný veniec je symbol kresťanskej tradície. Štyri sviece symbolizujú svetlo a pripomínajú nám radostné očakávanie Ježiša Krista. Jednotlivé sviece zapaľujeme vždy na adventnú nedeľu. Prvá už bola, zapalili ste si? Ja áno, tu je náš venček, hore na titulke. 🙂

Robila som ho ešte minulý rok, tento rok som použila len červené sviece, čo som mala z minulého roka. Hodili by sa mi inšie, ale nevadí, poslúžia aj tieto. Podklad venca je trblietavý, nie je to na obrázku dobre vidieť. Ja mám proste rada vintage. 🙂 Toto je taký vintage elegant. 🙂

Viete, že sviečky sa dávali na štyri svetové strany a vlastne symbolizujú kríž? Prvé sviece sa dávali na drevené koleso.

Ja som na objednávku vyrábala venček pre susedu – zlato bielo zelený… a teda som sa nechala uniesť a sviečky nedala na štyri svetové strany, ale tri spolu a jednu ďalej. Tak sa mi to páčilo. Tu je: vyrábala som si retiazku z drôtu a korálok a srdiečok, ktorá sa jej veľmi páčila. Farbila som pierka aj šišky. Pierka akrylovou medenou farbou a nalepila trblietky a šišky som prestriekala bielou farbou v spreji a posypala glitrami v zlatej farbe. Ružičky použité vo venci som robila zo zvyškov látky. 🙂

15230616_10211610326802433_5831304060113991836_n

Ešte by som chcela niečo napísať o tradičných pohanských rastlinách, ktoré sa používali v období slnovratu. Slnovrat je pohanský sviatok a slávi sa 21.decembra. Tento výňatok nižšie je z knihy Magická sila sviatkov od Denisy Fulmekovej.

Počas zimného slnovratu sa vyzdvihovali vždyzelené rastliny, ako sú cezmína, brečtan či imelo. Ani jedna sa z nich síce nekonzumuje, pretože sú jedovaté, ale verilo sa, že čosi zo svojej sviežosti, vitality a životodarnej sily dokážu preniesť aj na ľudí. Zároveň sú symbolom prosperity a v stredoveku existovala povera, že ak si človek v tento čas nezadováži domov aspoň jednu zelenú byľku či vetvičku, do roka umrie.

Cezmína patrila k ochranným rastlinám a ešte počas starorímskych saturnálií a jej vetvičky sa považovali za mocný amulet. Ľudia sa možno spoliehali na jej pichľavo zakončené zelené kožovité listy, pripadne sa im páčili guľaté červené plody, ktoré svojou farbou evokujú teplo a slnko. Podľa ľudovej mágie sa má cezmína preniesť cez prah domu až tesne po zimnom slnovrate a vyniesť ju radno až v noci pred sviatkom Troch kráľov – 6.1.

Brečtan je ochranná rastlina a jej energia napomáha uzdravovanie. Počas zimného slnovratu chráni obydlia pred zlovoľnými kúskami potmehúdskych škriatkov.

Imelom sa na Vianoce zdobia vchody do domu, izieb, prípadne sa vešia nad krbovú rímsu. Pod kyticou imela sa má vybozkávať dievča, ktoré sa chce v nadchádzajúcom roku vydať. Imelo je u mnohých národov považované za symbol svetla, nebom zoslanú ochrannú rastlinu, ku ktorej sa treba správať s úctou.

Trochu z brečtanu a cezmíny som použila na veček na dvere. 🙂 Ochraňujú nás 3 anjelici – milujem tieto vintage figúrky. 🙂 Sú to naši traja králi. Majú nám priniesť radosť, hojnosť a pokoj. 🙂

15202640_10211600425354903_5177590895480023415_n

Ukážky niektorých vencov, ktoré so robila pominulé roky:

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s